Artykuły

Sposoby na kolkę

Category: Rodzice i dziecko

 

Kolka to coś, co jedno z najgorszych doświadczeń, jakie mogą sobie wyobrazić rodzice. Niemowlę, które dostaje ataku kolkowego, ciężko jest uspokoić, jest ono bardzo rozdrażnione oraz głośno i gwałtownie płacze. W takich sytuacjach należy stosować wszelkie możliwe sposoby, aby ulżyć mu w bólu. Jak radzić sobie z kolką?

Jak poradzić sobie z kolką u niemowląt?

co jest dobre na kolki dla niemowlątKolka to silny ból spowodowany przez skurcze mięśniowe, najczęściej jelit. U dziecka może powodować ją połykanie powietrza podczas pobierania pokarmu. Są one dokuczliwe zwłaszcza przez pierwsze tygodnie życia, z czasem prawdopodobnie zanikną same, kiedy dziecko będzie starsze. Jednak wielu rodziców z pewnością zastanawia się co jest dobre na kolki dla niemowląt i jak sprawić, by atak kolki ustąpił. Przede wszystkim ważne jest, aby masować brzuch niemowlęcia, nawet kiedy nie ma właśnie kolki. Okrężne ruchy wykonywane na brzuchu pomogą poprawić ruchu jelit dziecka, przez co kolki będą rzadziej występować. W uspokojeniu dziecka mogą pomóc także dźwięki sprzętów domowych, takie jak włączona suszarka, spokojna muzyka czy odgłosy morza. Taki szum kojarzy się dziecku z brzuchem matki, dlatego zaczyna czuć się bezpiecznie i spokojnie śpi. Częstym sposobem na kolkę jest także ciepła kąpiel lub ogrzewanie brzucha niemowlęcia ciepłym termoforem czy kocem. Rozluźnia to mięśnie i pozwoli na ustąpienie ataku kolki. Do tego warto dbać także o prawidłową dietę mamy, która karmi piersią. Poza tym, po każdym karmieniu należy poczekać aż dziecku odbije się.

Uciążliwe kolki to nic przyjemnego, zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców. Warto przygotować się na takie sytuacje, które dotykają większości niemowlaków. W razie ataku kolkowego będziemy wiedzieli co robić, aby ulżyć swojemu dziecku i uspokoić je. Jeśli nic nie pomaga warto udać się na badanie USG.