Artykuły

Sprawdzone kasy mobilne

Category: Prawo / Finanse

Zanim dokona się pierwszej transakcji na kasie fiskalnej, trzeba dokonać jej fiskalizacji i zgłosić jej posiadanie do stosowanego Urzędu Skarbowego. To niezbędne, gdyż w każdej chwili urządzenie fiskalne może być kontrolowane przez urzędników.

Gdzie sprawdzi się kasa mobilna?

kasy fiskalne mobilneUstawa o podatku od towarów i usług nakazuje przedsiębiorcom prowadzącym działalność handlową i usługową rejestrować sprzedaż na kasie lub drukarce fiskalnej. Oczywiści dotyczy to sprzedaż detalicznej na rzecz klientów indywidualnych, czyli nieprowadzących działalności gospodarczej. Sprzedaż hurtowa powinna być rejestrowana w specjalnym programie komputerowych do wystawiania faktur. Co do modeli kas, to na rynku ich znajdziemy nawet kilkadziesiąt. Mogą to być kasy fiskalne mobilne, które nie wymagają podłączenia do źródła zasilania, ponieważ mają wbudowany akumulator. Taka kasa jest w stanie pracować nawet przez kilka dni bez konieczności ładowania, dlatego też sprawdzi się nawet w handlu obwoźnym.  Podstawową funkcją każdej kasy jest generowanie paragonów po skończonej transakcji zakupu. Na tej podstawie drukowane są pod koniec miesiąca raporty i zestawienia, które trafiają do księgowych. Kasy mobilne, tak samo jak stacjonarne mają łatwą obsługę, jeden wyświetlacz i przyciski funkcjonalne. Przeważnie takie modele stosują firmy prowadzące zakład fryzjerski, warsztat samochodowy, kancelarie adwokacką czy restauracje, gdzie klienci spożywają posiłki w ogródku czy przed wejściem. Taka kasa może mieć rozmiar niewiele większy od tableta.

Przy wyborze kasy fiskalnej lepiej nie kierować się cenę czy producentem, a jedynie parametrami, gdyż to one odpowiadają za jakość funkcjonowania urządzenia. Ważna jest również pojemność pamięci, gdyż musi pomieścić cały asortyment i wszystkie transakcje.