Artykuły

Sprawny monitoring farmy solarnej

Category: Usługi

Jeszcze do niedawna każdy czerpał energię z klasycznej elektrowni, która nie jest ekologiczna. Dziś coraz częściej sięgamy po odnawialne źródła energii, które mamy na wyciągnięcie ręki bez ograniczeń. Mowa to przede wszystkim o wietrze, wodzie i słońcu.

Jak prowadzić farmę fotowoltaiczną?

monitoring farmy fotowoltaicznejPanele solarne są dziś pożądanym produktem ze względu na funkcjonalność i korzyści jakie niosą dla posiadacza. Kupują je osoby prywatne w celu montażu na dachu domu, ale też przedsiębiorcy którzy chcą założyć farmy fotowoltaiczne. W kraju działa już kilkanaście dużych farm, które są w stanie zaopatrzyć w energię elektryczną nawet kilkadziesiąt domów. Jednak żeby było to realne, to instalacja solarna musi działać wydajnie i bezawaryjnie. Do tego celu potrzebny jest profesjonalny monitoring farmy fotowoltaicznej, który przeważnie prowadzą zewnętrzne firmy specjalizujące się w takich usługach. Samo posiadanie i uruchomienie  farmy nie wystarczy, aby poprawnie pracowała, gdyż konieczne jest właściwe zarządzanie. Firmy obsługujące farmy fotowoltaiczne, zajmują się prowadzeniem serwisu farmy, magazynem i zarządzaniem częściami zamiennymi, badaniem wydajności, a także tworzeniem raportów i analiz. Wszystkie działania są prowadzone zdalnie przed dwadzieścia cztery godziny na dobre, gdyż liczy się szybkość działania i reakcji w razie ewentualnej awarii. Wystąpienie jakiejkolwiek usterki w instalacji fotowoltaicznej oznacza przerwę w dostępnie energii, a to z kolei generuje spore straty dla właściciela. 

Cena obsługi z całodobowym monitoringiem sporo kosztuje, ale są to konieczne koszty, aby mogła ona generować duże zyski. Im lepiej działają wszystkie podzespoły, tym wydajniej pracuje cała instalacja fotowoltaiczna. Tego typu usługi są niezastąpione.