Artykuły

Ustalanie rodzaju podłoża i jego wytrzymałości

Category: Budownictwo

Na polskim rynku istnieje całkiem sporo firm świadczących usługi geotechniczne. Do najbardziej popularnych usług należą z pewnością dokumentacje podłoża gruntowego. Takie badanie podłoża jest bardzo ważne – szczególnie dla firm budowlanych, inwestorów.

Badanie podłoża gruntowego dla inwestycji budowlanych

badania geotechniczneBadanie podłoża gruntowego ma na celu nie tylko ustalenie rodzaju podłoża, ale również wielu innych jego cech. Dzięki badaniom podłoża można sprawdzić, jaka jest wytrzymałość podłoża gruntowego, czy to podłoże nadaje się do postawienia konkretnego budynku lub innej nieruchomości. Ważne są również właściwości podłoża gruntowego oraz odkształcalność tego podłoża. Jeśli podłoże odkształca się bardzo często, regularnie, a to odkształcanie mogą spowodować różne czynniki (przede wszystkim deszcz), to nie jest to dobre podłoże na wykonanie projektu nieruchomości. Dlatego badania geotechniczne są tutaj niezwykle istotne. Geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych nie są wymysłem firm, które badanie podłoża mają w swojej ofercie. Przeciwnie – jest to unormowane prawnie w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Dlaczego konieczne jest wykonanie takiego badania geotechnicznego? Przede wszystkim dlatego, że jest to najważniejszy dokument, dzięki któremu można uzyskać pozwolenie na budowę. Czasem tylko ten dokument wystarczy, aby otrzymać pozwolenie. Oczywiście do badań geotechnicznych podłoża dołączana jest również opinia geotechniczna.

W przypadku większości inwestycji budowlanych w Polsce jest to bardzo ważne. Istnieją też obiekty zaliczane do kategorii III geotechnicznej. Takie obiekty muszą dodatkowo posiadać dokumentację geologiczno-inżynierską. Tylko w ten sposób można spełnić wymogi prawa. Dzięki badaniom projekt zostanie dostosowany do warunków gruntowych.