Artykuły

Wentylator działający jako mieszacz powietrza

Category: Rolnictwo

Warunki w budynkach inwentarskich muszą być takie, by zwierzęta miały zapewniony pełen dobrobyt. Nie można narażać zwierząt gospodarskich na stres. Niewłaściwe warunki zoohigieniczne na pewno będą przyczyną wielu schorzeń, niedoborów oraz nieprawidłowych przyrostów masy ciała (niższych niż oczekiwane).

Wentylator z płynną regulacją prędkości obrotowej

dobre wentylatory do chlewniJednym z elementów, który powinien się znaleźć w każdej oborze, chlewni czy innym budynku dla zwierząt, jest oczywiście wentylator. Wiadomo, że na polskim rynku można znaleźć wiele firm, które specjalizują się w produkcji i montażu wentylatorów. Nie każdy wentylator nadaje się jednak do zastosowania w budynkach dla zwierząt. Wybór wentylatora w dużej mierze zależy od samego projektu budynku. Wentylator trzeba dobrać w taki sposób, by dostarczał on świeżego powietrza do pomieszczeń ze zwierzętami. Nie można pozwolić na to, by w budynku gromadził się kurz i panowała w nim za duża wilgoć. Jeśli chodzi o dobre wentylatory do chlewni, to na uwagę z pewnością zasługuje wentylator WOJM. Wentylator tego typu stosowany jest jako mieszacz powietrza. Znajduje on szczególne zastosowanie w budynkach inwentarskich, ale też i innych pomieszczeniach np. przemysłowych. Zaletą stosowania takich wentylatorów jest to, że są one przystosowane do płynnego regulowania prędkości obrotowej. Można więc mieć pełna kontrolę nad pracą wentylatora (np. w zależności od pory roku).

Ponadto w wentylatorze zastosowano silniki, które mają moc od 370 do 750 W. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że taki wentylator charakteryzuje się również dużą wydajnością. Jest całkowicie bezawaryjny i w czasie jego pracy nie powstaje hałas (dlatego zwierzęta nie odczuwają żadnego stresu). Wentylator WOJM ma też inną zaletę – jest urządzeniem energooszczędnym, więc tym bardziej warto z niego skorzystać.