Artykuły

Wybór oświetlenia do kościoła

Category: Wnętrza

 

Bardzo ważne jest światło w kościele i w dzisiejszych czasach możemy zastosować szereg nowych technologii świetlnych. Obecnie możemy tak połączyć techniki świetlne, aby uzyskać połączenie oświetlenia rozproszonego wraz ze światłem następującym. W kościele odbywają się również śluby oraz chrzciny, a także komunii, które potrzebują dodatkowej oprawy świetlnej.

Natężenie światła w kościele

oświetlenie kościelneOdpowiedni poziom natężenia światła w kościele zależy głównie od architektury, a następnie od potrzeb oraz przyzwyczajenia wiernych. Oprócz bardzo ważnego natężenia oświetlenia również bardzo istotna jest dystrybucja światłem w przestrzeni. Większość kościołów posiada oświetlenie kościelne, w którym można kontrolować poziom oświetlenia dla różnych części obiektu. Dodatkowo możemy zakupić odpowiedni oświetlenie do kościoła, które będziemy mogli kontrolować i regulować natężenie światła. Najczęściej do oświetlenia kościelnego używa się klasycznych żarówek, które są najtańszą opcją i najbardziej dostępną. Po spaleniu jakiejkolwiek żarówki będziemy mogli ją szybko wymienić na nową. Takie oświetlenie bardzo łatwo się zapala oraz gasi i nie potrzebujemy tutaj specjalistycznego sprzętu do obsługi oraz otrzymywania takiego oświetlenia w kościele. Bardzo często wiele kościołów decyduję się również na to, aby zamienić tradycyjne żarówki na świetlówki energooszczędne. Jest to głównie związane, z tym że kościół może w ten sposób zaoszczędzić dodatkowe pieniądze na energii elektrycznej doprowadzanej do oświetlenia.

Bardzo wydajne w kościele są świetlówki, ponieważ mogą świecić nawet do 20000 godzin. Mimo iż na początku koszt takich urządzeń jest nieco wyższy, to w dłuższej perspektywie obniżamy rachunki za prąd. Możemy również zdecydować się na oświetlenie do kościoła w postaci lamp halogenowych albo zdecydować się na nową technologię i wybrać oświetlenie LED.