Artykuły

Wykorzystanie energii słonecznej do produkcji prądu

Category: Technologia

Współcześnie ludzie są coraz bardziej świadomi tego, że warto dbać o środowisko naturalne. W związku z tym szukają rozwiązań ekologicznych, które mogą być stosowane w domach i mieszkaniach, budynkach gospodarskich, budynkach instytucji, zakładach, firmach.

Panele fotowoltaiczne wykorzystujące odnawialne źródło energii

fotowoltaika WarszawaMożliwości jest wiele, bo obecnie bardzo szybko rozwija się wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Ostatnio na polskim rynku pojawiły się urządzenia, jakimi są panele fotowoltaiczne. W skrócie nazywane są one panelami PV. Nie należy mylić ich z kolektorami słonecznymi, chociaż oba urządzenia korzystają z odnawialnej energii słonecznej (promieni słonecznych). Kolektory służą do ogrzewania wody użytkowej, a panele fotowoltaiczne przyczyniają się do produkcji prądu elektrycznego. Dzięki panelom fotowoltaicznym można znacznie obniżyć rachunki za prąd lub pozbyć się ich całkowicie. Jest wiele firm, które oferują takie usługi jak fotowoltaika Warszawa i zapewniają, że korzystanie z takich urządzeń przynosi same korzyści. Trzeba jednak liczyć się z tym, że inwestycja w panele fotowoltaiczne nie jest tania. Oczywiście po jakimś czasie (kilku latach) koszty inwestycji w panele fotowoltaiczne zwrócą się. Panele montowane są zazwyczaj na dachach lub na specjalnych wysięgnikach obok budynku. Trzeba je instalować na południowej stronie, by miały jak największy dostęp do światła słonecznego. Im więcej promieni słonecznych, tym więcej prądu elektrycznego wytworzonego przez panele fotowoltaiczne.

Panele wyglądem przypominają kolektory słoneczne – trzeba jednak zainstalować ich znacznie więcej, by wytworzyły odpowiednią ilość prądu. Prąd można wykorzystywać do zasilania urządzeń znajdujących się w budynku. Jego nadmiar można magazynować lub sprzedawać do sieci energetycznej i zarabiać.