Artykuły

noże krążkowe

Wymiana noży krążkowych w maszynie sztancującej

Category: Przemysł

Od paru lat pracuję na produkcji opakowań kartonowych. Praca w sumie nie jest bardzo ciężka i całkiem nieźle płacą, najgorsze jednak są te zmiany, ale idzie się przyzwyczaić. Produkcja opakowań kartonowych w naszym zakładzie rozpoczyna się od wytwórstwa samego kartonu, a potem jego formowania.

Noże krążkowe najnowszej produkcji

noże krążkoweGdy uda nam się uzyskać już płaski arkusz, na płaszczyznę zostaje nadrukowana szata graficzna opakowania. Na końcu wycina się siatkę kartonu za pomocą maszyny sztancującej, którą obsługuje. Ostatnio w pracy konieczna była wymiana noży tarczowych w niej gdyż już po jakości cięcia kartonu widać było, że lekko się one stępiły, co od razu zgłosiłem do brygadzisty. Technik przyszedł akurat na mojej zmianie, gdy obsługiwałem maszynę. Z tego co się przypatrywałem wcale nie było ich tak trudno wymienić, bowiem profesjonalnie wykonane noże krążkowe łatwo dały się zdemontować, a na ich miejsce serwisant wstawił nowe, przywiezione ze sobą. Noże są bardzo ważną częścią tej maszyny, dlatego niemożliwe jest by miały być one tępe. Jak się jednak okazało to nie był koniec pracy technika, albowiem zajął się on od razu sprawdzaniem sprawności hamulców maszyn i jak się okazało w jedne trzeba było wymienić hamulec elektromechaniczny. Niestety nie mógł on wykonać tego teraz, ponieważ konieczne do tego były części zamienne. Jednak serwisant powiedział, że absolutnie nie można działać na tej maszynie do czasu, aż nie zostanie wymieniony hamulec, bowiem jego sprawność wpływa na bezpieczeństwo pracy.

Taka okoliczność wstrzymała całą linię produkcyjną, dlatego wszystkich nas wysłano na dział kontroli jakości, gdzie sortowaliśmy gotowe opakowania na te, nadające się do wysyłki zleceniodawcy oraz na te, które przeznaczyć trzeba było na makulaturę. W zasadzie dobrze było porobić w pracy coś innego, dzień minął znacznie szybciej.

LEAVE A REPLY