Artykuły

Zalety borówki amerykańskiej i jej przetworów

Category: Usługi

Nie ma nic smaczniejszego latem niż owoce sezonowe. Jednak co zrobić, by przywrócić sobie ich smak o innych porach roku? Najlepszym sprawdzonym pomysłem będą przetworzone owoce, zakonserwowane w słoikach. Oprócz tego, że zachowują częściowo swoje właściwości prozdrowotne, będą też zdrową słodką przekąską i dodatkiem do deserów.

Zdrowe i smaczne przetwory borówkowe

przetwory z borówki amerykańskiejJeśli zależy nam na tym, aby przywrócić sobie smak wakacji w czasie chłodnych jesiennych lub zimowych wieczorów, to doskonale sprawdzą się do tego zakonserwowane na zimę zapasy owocowe. Z letnich warzyw i owoców można przyrządzić konfiturę, dżem, susz lub ich kawałki do zamrożenia. Będzie to zdrowa alternatywa dla paczkowanych słodyczy, które często mają w składzie nadmiar cukru lub sztucznych konserwantów. Ponadto, w procesie gotowania czy mrożenia nie tracą one całkiem swoich zdrowotnych właściwości. Przetwory z borówki amerykańskiej dostarczą nam wiele cennych witamin i minerałów. Konfiturą z tych owoców możemy posmarować naleśniki, przełożyć nią ciasto lub osłodzić herbatę. Znane ze swych właściwości leczniczych są też borówkowe nalewki, które pomogą nam w powrocie do zdrowia przy sezonowym przeziębieniu. Wysoka zawartość witaminy C i przeciwutleniaczy wpływa pozytywnie na regenerację organizmu. Mrożone borówki można przechowywać nawet przez rok. Ich spożycie przyczynia się do poprawy procesów widzenia, a także poprawia funkcjonowanie wątroby. Korzystnie wpływa na pamięć oraz gospodarkę hormonalną organizmu. Ich jedzenie zaleca się kobietom w ciąży, chorym na nowotwory, a także osobom uczącym się i pracującym umysłowo.

Borówki amerykańskie są zdrowe dla każdego. Jeśli przygotujemy przetwór z borówki, to zachowa on również właściwości, jakie posiada sam świeży owoc w sezonie zebrania. Jest to też jeden z nielicznych owoców, które poleca się diabetykom ze względu na ich stosunku niski indeks glikemiczny. Wywar z borówek może z powodzeniem zastąpić smaczny i zdrowy sok przetworzony.