Artykuły

Zasady pielęgnacji truskawek deserowych

Słowo pielęgnacja aktualnie odnosić się do naprawdę bardzo różnych zabiegów przeprowadzanych przez człowieka po to, żeby uzyskać konkretny efekt. Jeżeli chodzi o pielęgnację truskawek, to efektem takich działań mają być oczywiście duże i smaczne owoce. Chociaż ta roślina sama w sobie ma również dużo walorów typowo estetycznych i może stanowić ważny element dekoracyjny.

Jakich warunków potrzebują truskawki deserowe pnące?

deserowe truskawkiOczywiście kwestie związane z potrzebami konkretnych gatunków truskawek są zwykle dość skomplikowane, bo każdy gatunek należałoby tak naprawdę omawiać osobno. Jeżeli chodzi o truskawki deserowe pnące, to już sama nazwa podpowiada, że trzeba im zapewnić w najbliższym otoczeniu odpowiednie elementy, po których będą mogły się swobodnie wspinać, gdyż to potem znacząco ułatwi człowiekowi nie tylko pielęgnację, ale również zrywanie owoców. Deserowe truskawki może uprawiać każdy. Zwłaszcza człowiek, który lubi się tym zajmować. Tak naprawdę przez cały rok trzeba dbać o to, żeby z najbliższego otoczenia takich truskawek pozbywać się wszystkich chwastów, bo mogą one przecież stanowić dość sporą konkurencję pokarmową. To od ilości dostępnego pokarmu zależy wielkość i smak owoców. W tym konkretnym przypadku słowo pielęgnacja może odnosić się również do skutecznego eliminowania różnych chorób atakujących truskawki. Można to robić, korzystając na przykład z odpowiednich środków chemicznych stworzonych przez uznanych producentów tego typu rzeczy.

Takie truskawki przed zimą z reguły przycina się, bo młodym liściom wypuszczonym w okresie jesieni łatwiej jest potem przetrwać zimę. Dzięki zabiegom pielęgnacyjnym truskawki w deserze zawsze będą się bardzo dobrze prezentowały. Bez względu na to, czy zostaną posadzone przez człowieka w ogrodzie, czy też na balkonie. W każdym wypadku warto zabezpieczyć je również przed podmuchami zimnego wiatru.