Artykuły

Zastosowanie pomp obiegowych w instalacjach grzewczych

Category: Maszyny

Obieg wody w instalacjach grzewczych wymaga zastosowania specjalnych urządzeń. Jednym z urządzeń, które stosuje się wywołania przebiegu wody w instalacjach grzewczych, są specjalne pompy. Posiadają one specjalny silnik, który umożliwia regulacje prędkości jej obrotu.

Co trzeba wiedzieć o pompach obiegowych?

pompy obiegowePompy obiegowe są przede wszystkim wykorzystywane w kotłach wykorzystujących tlenek węgla oraz w systemach solarnych. Prędkością silnika pompy można samodzielnie sterować, chociaż najczęściej te urządzenia działają w trzystopniowej skali. Najczęściej jest ona ustawiona na najwyższy tryb obrotów silnika, dzięki czemu przetwarza ona największą ilość cieczy. Mimo to nie przetwarzają one nadmiernie prądu, dzięki czemu jest to rozwiązanie niezwykle ergonomiczne. Głównym zadaniem pompy obiegowej jest wprawianie w ruch wody i innych cieczy, które znajdują się w instalacji grzewczej. Często jest tak, że pompa jest już zamontowana w zakupionym kotle. Jednakże często zdarza się, że taką pompę musimy dodatkowo dokupić do urządzenia. Pompy obiegowe stosuje się nie tylko w budynkach przemysłowych, ale także w domkach jednorodzinnych. Do gospodarstwa domowego wybiera się raczej pompy osiągające niewielkie rozmiary i ważące przeciętnie kilogram lub półtora kilograma. Pompa jest odporna na przegrzewanie się, a wszystko to zasługa wody, która cały czas przepływa przez system i chłodzi jego podzespoły. Wszystkie elementy pompy muszą być wykonane z tworzyw odpornych na korozję, najczęściej są to elementy metalowe albo wykonane ze specjalnego żeliwa.

Pompa obiegowe to urządzenie, które wprawia w ruch ciecz, znajdującą się wewnątrz instalacji grzewczej. Trzeba je zainstalować w kotłach przetwarzających tlenek węgla, jeżeli nie zostały zamontowane wcześniej jako jeden z jego elementów. Posiadają one silnik, który może działać na różnych prędkościach, a mimo tego nie ulega przegrzaniu.