Artykuły

Zwrot podatku z rozliczenia rocznego

Category: Finanse

 

Każdy z nas kto zarabia lub prowadzi działalność gospodarczą musi się rozliczać co miesiąc lub na koniec roku. W zależności czego nasze przychody dotyczą. Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej zazwyczaj rozliczają się na koniec roku w zeznaniu, które składane jest do właściwego urzędu skarbowego. Ja na koniec roku rozliczam się na druku pit 37. 

Otrzymanie podatku z urzędu skarbowego

zwrot podatkuSkoro rozliczam się na koniec roku na druku pit 37 to oznacza, że osiągam przychody z pracy. Co miesiąc pracodawca wypłaca mi wynagrodzenie i w moim imieniu odprowadza należne zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych do urzędu skarbowego. Na koniec roku dostaję od pracodawcy pit 11 i na jego podstawię mogę się rozliczyć. Wyliczam ile wychodzi mi podatku do zapłaty, porównuję to z zaliczkami z całego roku, jakie pracodawca za mnie przekazał do urzędu i sprawdzam czy mam zwrot podatku, który nadpłaciłam, czy musze dopłacić coś do urzędu. Zazwyczaj mam to szczęście, że mam zwrot, ale głównie dzięki temu, że mam dwoje dzieci, które się uczą i nie przekroczyły tam odpowiedniego wieku i nie zarabiają jeszcze. To sprawia, że mogę odliczyć sobie ulgę prorodzinną za każde dziecko. Za cały rok jest to dość spora kwota i potem zwrot też mam duży. dlatego też zeznanie składam drogą elektroniczną, by ten zwrot podatku dostać jak najszybciej. Otrzymane pieniądze mogę wykorzystać potem do innych celów na przykład mogę odłożyć je na wakacje lub dać je dzieciom w prezencie na urodziny lub kupić im coś.

Każdy zawsze na koniec roku, wtedy kiedy może rozliczać się z urzędem skarbowym z osiągniętych przychodów, liczy na zwrot zapłaconego podatku. W świetle prawa skarbowego jest wiele możliwości odliczeń od dochodu i podatku, że większość z nas może liczyć na dość spory zwrot, zwłaszcza jak ktoś ma dzieci. Tutaj odliczenie od podatku jest największe. Warto z niego korzystać. Nadpłacony podatek można otrzymać przekazem pocztowym lub na konto bankowe.